- 1/2" Pitch
- H Belt Size
- 3" Belt Width
- 22 Teeth
- 3.501" Pitch Diameter
applications
- Agitators and mixers
- Compressors
- Conveyors
- Fans and blowers
- Paper machinery
- Pumps
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bushing Series | N/A |
| Bore Range [Max] | 1.75 in |
| Hub Dia. | 2 3/4 in |
| Bore Type | Reborable |
| Type | DF-1 |
| Pitch Diameter | 3.501 in |
| Bushing Type | None |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Finished Bore | N/A |
| Outside Dia. | 3.45 in |
| Belt Width | 3 in |
| Belt Size | H |
| Bore Range [Min] | 1.125 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Length Through Bore | 4.31 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Weight | 9.0 LB |
| EAN or UPC | 782475422074 |

