- 3/8" Pitch
- L Belt Type
- 1" Belt Width
- 84 Teeth
- 10.027" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Outside Dia. | 9.997 in |
| Belt Size | L |
| Bushing Series | 2517 |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Pitch Diameter | 10.027 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Hub Projection | 0.55 in |
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Hub Dia. | 4.38 in |
| Belt Width | 1 in |
| Bushing Type | Taperlock |
| Type | C-1 |
| No. of Teeth | 84 |
| Weight | 23.24 LB |
| EAN or UPC | 782475576364 |

