- 3/8" Pitch
- L Belt Type
- 1" Belt Width
- 84 Teeth
- 10.027" Pitch Diameter
features
- Nonslip
- No lubrication required
- Minimum backlash
- Constant speed
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bore Type | Taper-Lock and QD Bushed |
| Hub Projection | 0.55 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Finished Bore | N/A |
| Type | C-1 |
| Belt Width | 1 in |
| No. of Teeth | 84 |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Outside Dia. | 9.997 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bushing Type | Taperlock |
| Hub Dia. | 4.38 in |
| Bushing Series | 2517 |
| Pitch Diameter | 10.027 in |
| Bore Range [Max] | 2.5 in |
| Belt Size | L |
| Weight | 23.24 LB |
| EAN or UPC | 782475576364 |

