- 6 1/2" Maximum Diameter
- 2.8" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Style No. | YI-1B |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1500 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 1 in Stroke | 1900 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 1 in, 2000 lbf @ 2 in, 850 lbf @ 3 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 2.800 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Weight | 3.3 LB |

