- 6 1/2" Maximum Diameter
- 2.8" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 1500 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2000 lbf @ 1 in, 2000 lbf @ 2 in, 850 lbf @ 3 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1900 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2.800 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Convolutions | Single |
| Weight | 3.3 LB |

