- 6 1/2" Maximum Diameter
- 2 1/2" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Style No. | YI-1B |
| Stroke Length [Max] | 2 1/2 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Convolutions | Single |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 1300 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 1800 lbf |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1300 lbf @ 2 in, 1800 lbf @ 1 in |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Weight | 3.5 LB |

