- 6 1/2" Maximum Diameter
- 2 1/2" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Provides angular motion
- Little space required
- No sealing required
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 1 in Stroke | 1800 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Single |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-1B |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 2 1/2 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 2 in Stroke | 1300 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1300 lbf @ 2 in, 1800 lbf @ 1 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Weight | 3.5 LB |

