- 7.7" Maximum Diameter
- 3.2" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Bellows Type | Single Convolution |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in, 1350 lbf @ 3 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 1/2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 3.200 in |
| Convolutions | Single |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2400 lbf |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1100 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Weight | 3.406 LB |

