- 7.7" Maximum Diameter
- 3.2" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2500 lbf @ 1 in, 2500 lbf @ 2 in, 1350 lbf @ 3 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 1 in Stroke | 2400 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 3.200 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 4 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Style No. | YI-1B |
| Convolutions | Single |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 1100 lbf |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| End Plate Diameter | 4.15 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 3 1/2 in |
| Compressed Height | 2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 850 lbf |
| Weight | 3.406 LB |

