- 9.4" Maximum Diameter
- 4.7" Stroke Length
- 2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Compressed Height | 2 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1900 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Single |
| End Plate Diameter | 5 in |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 1 in Stroke | 3100 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 2 in Stroke | 2700 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 3.200 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1600 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3100 lbf @ 1 in, 2700 lbf @ 2 in, 1900 lbf @ 3 in |
| Weight | 4.8 LB |

