- 11" Maximum Diameter
- 3.6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Convolutions | Single |
| Force @ 1 in Stroke | 5050 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5050 lbf @ 1 in, 4150 lbf @ 2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | 4150 lbf |
| Style No. | YI-1B |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Weight | 6.5 LB |

