- 11" Maximum Diameter
- 3.6" Stroke Length
- 2.3" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Fill Port Offset | 1 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Style No. | YI-1B |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Single Convolution |
| Compressed Height | 2.3 in |
| Convolutions | Single |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Stroke Length [Max] | 2.900 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 5 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 5050 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 5050 lbf @ 1 in, 4150 lbf @ 2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2850 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4150 lbf |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Weight | 6.5 LB |

