- 5.6" Maximum Diameter
- 5 1/2" Stroke Length
- 4" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Compressed Height | 4 in |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Style No. | YI-1S |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7.200 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1000 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6.200 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | 900 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Force @ 3 in Stroke | 1100 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Lower End Plate Diameter | 4.1 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Upper End Plate Diameter | 4.1 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 800 lbf |
| Stroke Length [Max] | 5 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 990 lbf @ 1 in, 990 lbf @ 3 in, 990 lbf @ 5 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1100 lbf |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Weight | 2.5 LB |

