- 5.6" Maximum Diameter
- 5 1/2" Stroke Length
- 4" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Labeling equipment
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 800 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 5 in Stroke | 900 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 1100 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6.200 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1100 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7.200 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 990 lbf @ 1 in, 990 lbf @ 3 in, 990 lbf @ 5 in |
| Stroke Length [Max] | 5 1/2 in |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 1000 lbf |
| Upper End Plate Diameter | 4.1 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Lower End Plate Diameter | 4.1 in |
| Style No. | YI-1S |
| Weight | 2.5 LB |

