- 5.6" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 4" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Labeling equipment
| Style No. | YI-1S |
| Upper End Plate Diameter | 5.1 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 990 lbf @ 1 in, 990 lbf @ 3 in, 990 lbf @ 5 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1150 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 1150 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 1000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Lower End Plate Diameter | 5.1 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Compressed Height | 4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 in |
| Force @ 5 in Stroke | 1100 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Weight | 2.6 LB |

