- 5.6" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 4" Compressed Height
- 1/8" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
applications
- Palletizers
- Clutch and brake systems
- Textile looms
- Paper machines
- Commercial laundry machines
- Vibratory conveyors
- Electronic equipment
- Compressors
- Bin-tilting devices
- Conveyor systems
- Lift tables
- Roll tensioning
- Labeling equipment
| Lower End Plate Diameter | 5.1 in |
| Air Inlet | 1/8 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 750 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 1150 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 in |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Stroke (80 psi) | 990 lbf @ 1 in, 990 lbf @ 3 in, 990 lbf @ 5 in |
| Compressed Height | 4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 1 End Retainer |
| Force @ 5 in Stroke | 1100 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 1000 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 1150 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Shaped Sleeve |
| Style No. | YI-1S |
| Upper End Plate Diameter | 5.1 in |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Blind Tap for Mounting | 1/2-13 UNC x 0.63 Deep |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 2.6 LB |

