- 13" Maximum Diameter
- 6.9" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Convolutions | Double |
| Stroke Length [Max] | 5.300 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 8050 lbf |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 8000 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6600 lbf @ 4 in, 8050 lbf @ 2 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | 6600 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Weight | 12.4 LB |

