- 13" Maximum Diameter
- 6.9" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | 6600 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 5200 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 6600 lbf @ 4 in, 8050 lbf @ 2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Plate Diameter | 9 in |
| Convolutions | Double |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Fill Port Offset | 2 7/8 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 1 in Stroke | 8000 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 8050 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3.4 in |
| Blind Tap Spacing | 6.2 in |
| Stroke Length [Max] | 5.300 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 12.4 LB |

