- 15.1" Maximum Diameter
- 7.8" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12950 lbf @ 2 in, 11250 lbf @ 4 in, 8400 lbf @ 6 in |
| Force @ 1 in Stroke | 12900 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 12900 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 6 in Stroke | 8400 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 4 in Stroke | 11100 lbf |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7900 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 8400 lbf |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Stroke Length [Max] | 6 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 18.5 LB |

