- 15.1" Maximum Diameter
- 7.8" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 6 in Stroke | 8400 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 2 in Stroke | 12900 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 12900 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Stroke Length [Max] | 6 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | 11100 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 8400 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7900 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12950 lbf @ 2 in, 11250 lbf @ 4 in, 8400 lbf @ 6 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Weight | 18.5 LB |

