- 15.1" Maximum Diameter
- 6.4" Stroke Length
- 4.9" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 4.800 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Convolutions | Double |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | 11600 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 9400 lbf @ 4 in, 11600 lbf @ 2 in |
| Force @ 4 in Stroke | 9400 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7900 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 11600 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 18.5 LB |

