- 15.1" Maximum Diameter
- 6.4" Stroke Length
- 4.9" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Stroke (80 psi) | 9400 lbf @ 4 in, 11600 lbf @ 2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 2 in Stroke | 11600 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 4.800 in |
| Convolutions | Double |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 4 in Stroke | 9400 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| Style No. | YI-2B |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 11600 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7900 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Weight | 18.5 LB |

