- 16" Maximum Diameter
- 11" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 4 in Stroke | 12580 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 3 in Stroke | 10900 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Convolutions | Double |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 13600 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | 13500 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 11000 lbf @ 6 in, 12580 lbf @ 4 in, 13500 lbf @ 2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Stroke Length [Max] | 8.300 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 6 in Stroke | 11000 lbf |
| Weight | 19.2 LB |

