- 16" Maximum Diameter
- 11" Stroke Length
- 4.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Stroke (80 psi) | 11000 lbf @ 6 in, 12580 lbf @ 4 in, 13500 lbf @ 2 in |
| Compressed Height | 4 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Convolutions | Double |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9100 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 2 in Stroke | 13500 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 4 in Stroke | 12580 lbf |
| Stroke Length [Max] | 8.300 in |
| Force @ 1 in Stroke | 13600 lbf |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | 11000 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 10900 lbf |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Weight | 19.2 LB |

