- 16.7" Maximum Diameter
- 9.1" Stroke Length
- 3.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10450 lbf @ 6 in, 12500 lbf @ 4 in, 13900 lbf @ 2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 13500 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Stroke Length [Max] | 6.600 in |
| Force @ 4 in Stroke | 12300 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 13700 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Convolutions | Double |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9000 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 10300 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Compressed Height | 3.7 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 10000 lbf |
| Weight | 19.5 LB |

