- 16.7" Maximum Diameter
- 9.1" Stroke Length
- 3.7" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 6 in Stroke | 10300 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Double |
| Force @ 3 in Stroke | 10000 lbf |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 2 in Stroke | 13700 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 6.600 in |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 10450 lbf @ 6 in, 12500 lbf @ 4 in, 13900 lbf @ 2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 4 in Stroke | 12300 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Compressed Height | 3.7 in |
| Force @ 1 in Stroke | 13500 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 9000 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Weight | 19.5 LB |

