- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Compressed Height | 2.8 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 4 in Stroke | 1100 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Convolutions | Double |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 580 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Stroke Length [Max] | 4.900 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Bellows Type | Double Convolution |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1800 lbf @ 2 in, 900 lbf @ 4 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Weight | 5.1 LB |

