- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Air Inlet | 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 580 lbf |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1800 lbf @ 2 in, 900 lbf @ 4 in |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 4 in Stroke | 1100 lbf |
| Stroke Length [Max] | 4.900 in |
| Style No. | YI-2B |
| Weight | 5.1 LB |

