- 7" Maximum Diameter
- 6.3" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Force @ 2 in Stroke | 2350 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2200 lbf @ 2 in, 1700 lbf @ 4 in |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 1600 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Force @ 8 in Stroke | 700 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | 700 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Double |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 2100 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Style No. | YI-2B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Weight | 5.2 LB |

