- 7" Maximum Diameter
- 6.3" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Bellows Type | Double Convolution |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2100 lbf |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | 700 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2200 lbf @ 2 in, 1700 lbf @ 4 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Force @ 6 in Stroke | 700 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Convolutions | Double |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | 1600 lbf |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 2350 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.2 LB |

