- 7" Maximum Diameter
- 5.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 8 in Stroke | 700 lbf |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ 2 in Stroke | 2100 lbf |
| Convolutions | Double |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1450 lbf @ 4 in, 2150 lbf @ 2 in |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 1450 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Style No. | YI-2B |
| Air Inlet Type | NPT |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2100 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.2 LB |

