- 7" Maximum Diameter
- 5.7" Stroke Length
- 3.4" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1450 lbf @ 4 in, 2150 lbf @ 2 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 5.700 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 2100 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 in |
| Force @ 8 in Stroke | 700 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Convolutions | Double |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 2100 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 1450 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Style No. | YI-2B |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Weight | 5.2 LB |

