- 8" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 2.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8 in |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 6 in Stroke | 1250 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 1250 lbf |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 2900 lbf |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 800 lbf |
| Convolutions | Double |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 2900 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 1/2 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2300 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3000 lbf @ 2 in, 2400 lbf @ 4 in, 1250 lbf @ 6 in |
| Weight | 5.5 LB |

