- 8" Maximum Diameter
- 6 1/2" Stroke Length
- 2.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 6 in Stroke | 1250 lbf |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2300 lbf |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1250 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2900 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 6 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| End Plate Diameter | 5 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Double |
| Force @ 2 in Stroke | 2900 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 800 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3000 lbf @ 2 in, 2400 lbf @ 4 in, 1250 lbf @ 6 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.5 LB |

