- 8.8" Maximum Diameter
- 7.2" Stroke Length
- 2.9" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 1 in Stroke | 4800 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1000 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3500 lbf @ 2 in, 2600 lbf @ 4 in, 1650 lbf @ 6 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 2.9 in |
| Force @ 6 in Stroke | 1800 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 3 in Stroke | 1700 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8 in |
| Force @ 4 in Stroke | 2700 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 3600 lbf |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Style No. | YI-2B |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Convolutions | Double |
| Stroke Length [Max] | 7.200 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Plate Diameter | 5 7/8 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Weight | 7.7 LB |

