- 8.8" Maximum Diameter
- 7.2" Stroke Length
- 2.9" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 7.200 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3500 lbf @ 2 in, 2600 lbf @ 4 in, 1650 lbf @ 6 in |
| Convolutions | Double |
| Force @ 2 in Stroke | 3600 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 8 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| End Plate Diameter | 5 7/8 in |
| Style No. | YI-2B |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 1700 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Compressed Height | 2.9 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 1000 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 1800 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 4800 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 2700 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Weight | 7.7 LB |

