- 10.3" Maximum Diameter
- 7.6" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 4500 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 2550 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | 4650 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 3850 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4650 lbf @ 2 in, 3850 lbf @ 4 in, 2550 lbf @ 6 in |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Weight | 7.5 LB |

