- 10.3" Maximum Diameter
- 7.6" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 3850 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Bellows Type | Double Convolution |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Style No. | YI-2B |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Convolutions | Double |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 1 in Stroke | 4500 lbf |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4650 lbf @ 2 in, 3850 lbf @ 4 in, 2550 lbf @ 6 in |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 2 in Stroke | 4650 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 2550 lbf |
| Weight | 7.5 LB |

