- 10.3" Maximum Diameter
- 7.6" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/2" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Air Inlet | 1/2 in |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Force @ 6 in Stroke | 2550 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4650 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2550 lbf @ 6 in, 3850 lbf @ 4 in, 4650 lbf @ 2 in |
| Force @ 4 in Stroke | 3850 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bellows Type | Double Convolution |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 1 in Stroke | 4500 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Compressed Height | 3.2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 7.5 LB |

