- 10.3" Maximum Diameter
- 7.6" Stroke Length
- 3.2" Compressed Height
- 1/2" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Style No. | YI-2B |
| Air Inlet | 1/2 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 2300 lbf |
| Force @ 1 in Stroke | 4500 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2300 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 4650 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Compressed Height | 3.2 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Convolutions | Double |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Force @ 6 in Stroke | 2550 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 3850 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2550 lbf @ 6 in, 3850 lbf @ 4 in, 4650 lbf @ 2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Weight | 7.5 LB |

