- 10.3" Maximum Diameter
- 8.7" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
- w/o Internal Bumper
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 8 in |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Air Spring Description | 1/2-13 Mounting Studs in Upper End Retainer, Blind Taps in Bottom |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2500 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | 3250 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4800 lbf @ 2 in, 4000 lbf @ 4 in, 3250 lbf @ 6 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4800 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 7.700 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Convolutions | Double |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 4 in Stroke | 4000 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 3200 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 1 in Stroke | 4800 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 10 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Weight | 8.2 LB |

