- 10.3" Maximum Diameter
- 8.7" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 1/4" Port Size
- w/o Internal Bumper
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet Type | NPT |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 10 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Stroke Length [Max] | 7.700 in |
| Force @ 3 in Stroke | 3200 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Air Spring Description | 1/2-13 Mounting Studs in Upper End Retainer, Blind Taps in Bottom |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 8 in |
| Force @ 1 in Stroke | 4800 lbf |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | 4000 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 3250 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 4800 lbf |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4800 lbf @ 2 in, 4000 lbf @ 4 in, 3250 lbf @ 6 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2500 lbf |
| Convolutions | Double |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Weight | 8.2 LB |

