- 10.3" Maximum Diameter
- 8.4" Stroke Length
- 3.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 3 in Stroke | 3200 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 3900 lbf |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 4600 lbf |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3350 lbf @ 6 in, 4100 lbf @ 4 in, 4800 lbf @ 2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Air Spring Description | 1/2-13 Mounting Studs in Upper End Retainer, Blind Taps in Bottom |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 10 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 8 in |
| Force @ 6 in Stroke | 3100 lbf |
| Force @ 2 in Stroke | 4700 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Style No. | YI-2B |
| Stroke Length [Max] | 6.900 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2500 lbf |
| Weight | 8.2 LB |

