- 10.3" Maximum Diameter
- 8.4" Stroke Length
- 3.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
features
- Manufactured by Goodyear
- Provides linear and angular motion
- Reduces harmful effects of vibration
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 6 in Stroke | 3100 lbf |
| Air Spring Description | 1/2-13 Mounting Studs in Upper End Retainer, Blind Taps in Bottom |
| Blind Tap Spacing | 3 1/2 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 3350 lbf @ 6 in, 4100 lbf @ 4 in, 4800 lbf @ 2 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Stroke Length [Max] | 6.900 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 1 in Stroke | 4600 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 10 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 2500 lbf |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 8 in |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Bumpers | w/Bumpers |
| Force @ 3 in Stroke | 3200 lbf |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Force @ 4 in Stroke | 3900 lbf |
| Convolutions | Double |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 1 3/4 in |
| End Plate Diameter | 6.4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 4700 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Weight | 8.2 LB |

