- 15 1/2" Maximum Diameter
- 13" Stroke Length
- 5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Bellows Type | Triple Convolution |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Force @ 2 in Stroke | 11700 lbf |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Compressed Height | 5 in |
| Style No. | YI-3B |
| Force @ 6 in Stroke | 11900 lbf |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4850 lbf @ 1 in, 13500 lbf @ 2 in, 13500 lbf @ 3 in, 11900 lbf @ 6 in, 9750 lbf @ 9 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 3 in Stroke | 13500 lbf |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8300 lbf |
| Convolutions | Triple |
| Force @ 1 in Stroke | 13400 lbf |
| Stroke Length [Max] | 10.200 in |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | 9750 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Weight | 22.0 LB |

