- 15 1/2" Maximum Diameter
- 13" Stroke Length
- 5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Force @ 9 in Stroke | 9750 lbf |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 8300 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 10.200 in |
| Compressed Height | 5 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 4850 lbf @ 1 in, 13500 lbf @ 2 in, 13500 lbf @ 3 in, 11900 lbf @ 6 in, 9750 lbf @ 9 in |
| Style No. | YI-3B |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 4 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 13500 lbf |
| Bellows Type | Triple Convolution |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Air Inlet Type | NPT |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 10 1/2 in |
| Force @ 1 in Stroke | 13400 lbf |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 12 1/2 in |
| Force @ 2 in Stroke | 11700 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 11900 lbf |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| Convolutions | Triple |
| Weight | 22.0 LB |

