- 0.38 in Inner Diameter
- 0.63 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Housing Bore [Min] | 0.6245 in |
| O.D. | 0.625 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Relubrication Feature | No |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Speed (Max) Oil | 18000 rpm |
| I.D. | 3/8 in |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Clamp Torque | 45.4 lbf |
| Cage Material | Nylon |
| Enclosure | Open |
| No. of Rows | 1 |
| Self Aligning | No |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Housing Shoulder Diameter | 0.88 in |
| Cage Type | Window |
| Component | Assembly |
| Mounting Method | Press Fit |
| Relubricatable | No |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Series | RC |
| Rolling Element | Roller |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Origin | Roller Clutches |
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Shaft Dia. [Max] | 0.375 in |
| Housing Bore [Max] | 0.6255 in |
| O.D. Type | Straight |
| Shaft Dia. [Min] | 0.3745 in |
| Weight | 0.003 LB |
| EAN or UPC | 605790205699 |

