- 0.63 in Inner Diameter
- 0.88 in Outer Diameter
- 1 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Self Aligning | No |
| Shaft Dia. [Min] | 0.6245 in |
| Outer Ring Width | 1 in, 25.4 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 8.05 kN |
| Working Load | 914 lbf |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Housing Shoulder Diameter | 1.2 in |
| Housing Bore [Max] | 0.8755 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Window |
| Speed (Max) Oil | 14000 rpm |
| Rolling Element | Roller |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Component | Assembly |
| Mounting Method | Press Fit |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 5/8 in |
| Shaft Dia. [Max] | 0.625 in |
| Series | RCB |
| Static Load Rating | 8.14 kN |
| Relubrication Feature | No |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| No. of Rows | 3 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Relubricatable | No |
| Overall Width | 1 in, 25.4 mm |
| Housing Bore [Min] | 0.8745 in |
| Cage Material | Plastic |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Clamp Torque | 143 lbf |
| End Type | Open End |
| Origin | Roller Clutches |
| O.D. | 0.875 in |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Weight | 0.006 LB |
| EAN or UPC | 605790197116 |

