- 0.2 in Belt Pitch
- 0.25 and 0.375 in Belt Width
- 40 Number of Teeth
- 2.526 in Outside Diameter
- XL037 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| No. of Teeth | 40 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1 in |
| Hub Projection | 0.218 in |
| Material | Steel |
| Hub Type | B |
| Bore Type | Bushed |
| Belt Size | XL037 |
| Belt Width | 0.25 in, 0.375 in |
| Outside Dia. | 2.526 in |
| Bore Range [Min] | 0.312 in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Bore Range [Max] | 1.187 in |
| Type | D-1 |
| Bushing Type | None |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.2 in |
| Pitch Diameter | 2.546 in |
| Bushing Series | N/A |
| Set Screw Size | 10-24 x 3/16 |
| No. of Screws | 2 |
| Weight | 0.35 LB |
| EAN or UPC | 697950117560 |

