- B3 Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 140 Teeth
- 10 Diametral Pitch
- 6.9577 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Size | 1 in |
| Class | 6 |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. [Min] | 14.2 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Pitch Diameter | 14 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Origin | Reborable |
| Material | Cast Iron |
| Torque at 200 RPM | 1424.365 lb/in |
| Length Through Bore | 2 in |
| Outside Dia. | 14.2 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 600 RPM | 670.1658 lb/in |
| No. of Teeth | 140 |
| Inch/Metric | Inch |
| Bore Dia. [Max] | 1 11/16 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Gear Style | B3 |
| Torque at 300 RPM | 1119.744 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 379.7256 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 1 in |
| Type | B3 |
| Bore Size [Max] | 1.6875 in |
| Bore Type | Reborable |
| Pitch Diameter [Min] | 6.9577 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 900 RPM | 487.3933 lb/in |
| Hub Dia. | 2.7345 in |
| Torque at 1800 RPM | 264.3549 lb/in |
| Hub Projection | 1 in |
| Weight | 13.3 LB |
| EAN or UPC | 697950056630 |

